blog

Turkuaz Kakma İşlemeciliği (Firuze-kubi)

Parlak mavi-yeşil Turkuaz taşı namıdiğer Firuze taşı tarih boyunca mücevher yapımında, mekanlarda süs eşyaları olarak, şans getirmesi amacıyla savaş malzemeleri işlemelerinde ve daha birçok alanda kendine yer bulmuştur.
Bakırın firuze taşı ile buluşması olan Turkuaz Kakma İşlemeciliği için önc pirinç, bakır veya gümüş yüzeyi kuyumcu veya metal ustası tarafından preslenir ve bir sonraki aşamaya pürüzsüz ve cilalı hale getirilir.
Daha sonra boyut ve renk bakımından benzer olması gereken küçük turkuazlar diğer kırıntılardan ayrılır. Sonraki aşamada işletilen yüzey ısıtılır, üzerine toz vernik (ceviz verniği) serpilir ve vernik ısıl işleminden sonra turkuaz taşları yapıştırılır.
Bu işlemden sonra turkuaz taşları arasındaki boşluklar daha küçük taşlar ile doldurulduktan sonra cila ve turkuaz çıkıntılar törpülenerek pürüzsüz bir yüzey elde edilir. Turkuazın gerçek rengi bu aşamada ortaya çıkar.
Son aşamada ise turkuazla kaplanmış yüzeyler parlatılır ve ardından yüzeyini korumak için polyester cilalama işlemi uygulanır.